internet

5 Ting Der Ikke Ville Være Muligt Uden Internet

cc22

Vi elsker alle sammen internettet, og især dem af os der aldrig kan huske at have oplevet andet kan nogle gange undres over hvordan tingene fungerede tidligere. Altså, helt ærligt, at man lige kan dit eller dat giver jo sig selv når man er vant til at bruge nettet.
Men her får du 5 ting der bestemt ikke var muligt hvis ikke vi havde internet

Tage hjemmefra uden at kende vejen

Man sætter sig ind i sin bil og kører afsted. Man kender godt nogenlunde vejen, så man kører som man kender den første halve times tid. Derefter tager man sin telefon frem, taster adressen ind i sin kort-app og får rutevejledning de sidste 10 minutter. Lyder det bekendt? Hvis det gør så er du ligesom de fleste andre danskere

Undersøgelser har nemlig vist at langt langt de fleste af os bruger en form for GPS når vi skal hen et sted vi ikke rigtig kender – eller faktisk også steder vi har været før men som vi ikke 100% kan huske. Men det har ikke altid været sådan. Skribenten her husker i hvert fald tydeligt hvordan man skulle printe kort ud hjemmefra. Hvordan man sad med øjen på stilke for at se den vej man nu skulle dreje ned af. Hvordan man måtte køre ind til siden og febrilsk rode rundt i et Kraks kort for at finde ud af hvor man var – for blot at finde ud af at man skulle fortsætte 500 meter, eller endnu være, at man havde glemt at dreje og derfor blev 20 minutter forsinket. Sådan er det heldigvis ikke mere. Tak internet

5 2 Kuren

5 2 Kuren er en meget populær kur hvor man faster 2 dage om ugen og spiser normalt de sidste to. Eller, faktisk så faster man ikke helt, for ifølge denne bog om kuren så kan man godt spise op til 500 kalorier på sine fastedage. Faktisk så skal man gøre det. Det vil sige at man hele tiden skal slå op hvor mange kalorier der nu er i en gulerod eller i champignon, så man er sikker på man ikke spiser for meget. Kan du forestille dig at man gør det uden internet? Nej vel – endnu en gang kommer internettet til hjælp.

Blive opdateret mens tingene sker

Vi mennesker har altid været meget interesserede i nyheder. En gang kom avisen to gange om dagen, og radioavisen kommer også en gang i timen så man kan høre sidste nyt. Men med internettet kan det gøres endnu hurtigere. Faktisk så er flere store nyhedshistorier kommet frem på Twitter først og sidenhen blevet nævnt i net-aviserne. Når det så endelig er kommet i radioavisen eller den trykte avisen er nyheden allerede mange mange timer gammel. Uden internet havde det ikke været sådan

Spille spil med folk over hele verden

Hvad enten der er tale om poker eller computerspil har vi med internettet fået mulighed for at spille med folk over hele verden. I gamle dage var det jo sådan at et spil var noget fysisk man tog frem og spillede med dem der var i huset. Så kom computerne, og nu kunne man pludselig holde LAN-parties hvor man kunne spille computerspil med de andre der sad i rummet med deres computere. Og nu med internet kan man altså spille med folk over hele kloden. Spil poker mod Indere og Australiere, eller få tæv i Call Of Duty af en flok skydegale russere. Men internettet er (spil)verdenen for alvor blevet global, og heldigvis for det.

Læse dette indlæg

Uden internet ville du heller ikke kunne læse dette indlæg, og det ville jo være meget synd. Så lad os sige en stor tak til internettet, til dem der har opfundet det og til alle der konstant arbejder på at gøre det endnu bedre.

Related Posts

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *